Konsola domowa bez tajemnic

Podziel się z innymi!

Facebook
Twitter
Email
Reddit
WhatsApp

Wydawać by się mogło, że zasada działania funkcji konsoli domowej to jasna sprawa, jednak w sieci nie brakuje pytań na jej temat. Dziś postaramy się rozwiązać jak najwięcej wątpliwości.

Zapewne wielu z Was posiada w domu więcej niż jedną konsolę. Wtedy pojawia się problem z dzieleniem gier, oraz abonamentów pomiędzy nimi. W tym celu powstało coś takiego, jak „Konsola domowa”. Opcja ta pozwala udostępnić bibliotekę naszych gier oraz subskrypcji na maksymalnie dwóch konsolach jednocześnie dla pozostałych użytkowników.

Zasada jest bardzo prosta: załóżmy, że w domu posiadamy dwie konsole. Na obu wgrywamy konto, z którego zechcemy udostępnić jego zawartość całej reszcie domowników. Na jednej z nich ustawiamy konsolę, jako domową dla tego konta. W tym celu przechodzimy kolejno do: Ustawienia > Ogóle > Personalizacja > Moja konsola domowa. Na tym etapie to wszystko!

Konsola domowa Xbox

Teraz pozostaje jednak wyjaśnić, jak poprawnie z zalet tej funkcji korzystać. Przy poprawnym jej użyciu będziecie w stanie włączyć tą samą grę na dwóch urządzeniach jednoczenie, jeśli tego potrzebujecie (pod warunkiem, że nie jest to gra z płyty).

Na konsoli, która figuruje dla nas jako domowa, nasze gry odpalimy z innych kont bez potrzeby logowania się na te główne, co oznacza, że każdy używa tylko i wyłącznie swojego konta. Dla przykładu dziecko będzie używać swojego własnego konta, a nie głównego, czyli w tym przypadku rodzica, mając przy tym dostęp do jego gier. Z kolei na drugiej konsoli, z której dla przykładu korzysta właśnie owy rodzic, ten już będzie musiał zalogować się na swoje konto, aby skorzystać ze swoich gier. Reasumując: jednym kontem logujemy się więc tylko na jednej konsoli w tym samym czasie. W innym wypadku zobaczymy komunikat, że ta osoba gra już na innej konsoli i konieczne będzie przerwanie gry, by skorzystać z konta.

Z kolei, w odwrotnej sytuacji, gdybyście w takiej konfiguracji chcieli na drugiej konsoli (bez ustawienia domowego) zagrać w gry przypisane do głównego konta innym użytkownikiem, będziecie musieli zalogować się na konto główne (posiadające tę grę), oraz przełączyć się na swoje, pozostawiając tamto włączone w tle.

Warto też przy tym wszystkim zaznaczyć, że każde konto może mieć przypisaną tylko jedną konsolę, jako domową w tym samym czasie (i odwrotnie). W ciągu roku możecie dokonać takiej zmiany łącznie pięć razy.

Co można udostępnić za pośrednictwem konsoli domowej:

  • Subskrypcję Xbox Live Gold
  • Gry i zawartość do pobrania ze sklepu Microsoft Store
  • Gry dostępne w ramach subskrypcji Game Pass

Autor wpisu:

Picture of Piotr Dudek

Piotr Dudek

Człowiek i gracz. Od wielu lat gram na konsolach Microsoftu. Moją pierwszą był Xbox 360 w zestawie z Forza Motorsport 3. Jestem  fanem 4K na dużym ekranie.  Od 8 lat jestem w programie Xbox Insider, o którym często też tu piszę. GT: Marianek9.

Promocje Xbox od CDKeys

Najnowsze wpisy, które warto zobaczyć: