Oto Xbox Accessibility Insiders League. Rozwinięcie Xbox Insider o program dla osób z ograniczoną mobilnością

Podziel się z innymi!

Facebook
Twitter
Email
Reddit
WhatsApp

Microsoft od dłuższego czasu pokazuje, jak bardzo zależy mu na tym, aby niezależnie od ograniczeń, granie na konsoli było dostępne dla każdego. Dziś przyszedł czas na kolejny ważny krok w tym kierunku.

Xbox nie raz udowadniał, że gaming może być dostępny dla każdego. Także, gdy niektórzy gracze borykają się z różnego rodzaju ograniczeniami ruchowymi i nie tylko. Dowodem tego może być na przykład doceniony i nagradzany kontroler adapcyjny, pozwalający nierzadko w ogóle umożliwić i dostosować sposób korzystania z konsoli pod konkretną osobę.

Także w samych grach, zwłaszcza tych spod skrzydeł Microsoftu możliwość włączenia udogodnień jest na pierwszym planie, tuż po uruchomieniu tytułu. Ponadto nieustannie interfejsy gier zostają upraszczanie pod względem nawigacji, czyniąc je jeszcze bardziej przystępnymi.

Bez dwóch zdań osoby niesłyszące i niedosłyszące powinien ucieszyć fakt, iż czat głosowy w grupach dostanie transkrypcję w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że to, co mówią osoby w grupie, będzie wyświetlane na ekranie w formie tekstu. Niestety nie wiemy, kiedy funkcja zostanie udostępniona dla języka polskiego.

Warto też wiedzieć, że na ten moment sam system konsoli można dostosować pod względem dużego kontrastu, narratora czytającego aktualnie podświetlone przyciski na ekranie oraz tekst czy też lupę, znacząco powiększającą fragmenty ekranu. Zarówno lupę jak i narratora błyskawicznie uruchomicie po przetrzymaniu loga Xbox na kontrolerze i wyborze poszukiwanej opcji. Aha, no i rzecz jasna mamy jeszcze funkcję co-pilota, która pozwala korzystać z dwóch kontrolerów, jak z jednego.

Gigant z Redmond chce jednak iść dalej, bowiem dotychczasowy program Insider został wzbogacony o nową część, czyli Xbox Accessibility Insiders League (XAIL). Ten powstał z myślą o osobach z ograniczeniami oraz ich z tym związanymi potrzebami, by móc w pełni cieszyć się gamingiem. XAIL jest dostępny już teraz, a dołączyć do niego możecie za pośrednictwem tradycyjnego Xbox Insider Hub. Będzie czekała tam już na Was pierwsza ankieta do wypełnienia.

Xbox Accessibility Insiders League Hub

Xbox Accessibility Insiders League HB

Program ma na celu udoskonalać konsole Xbox, czyniąc z nich jednolity, przejrzysty i dostępny system. To także okazja dla developerów, by jeszcze bardziej zrozumieć graczy i dostarczyć im jeszcze bardziej dostosowane pod nich gry.

Xbox Accessibility Insiders League

Spodziewajcie się więc w nim ankiet i zadań skrojonych pod tym kątem, a także potencjalnie wcześniejszego dostępu do nowych funkcji i udogodnień. Zarówno w systemie, jak i grach.

Autor wpisu:

Piotr Dudek

Piotr Dudek

Człowiek i gracz. Od wielu lat gram na konsolach Microsoftu. Moją pierwszą był Xbox 360 w zestawie z Forza Motorsport 3. Jestem  fanem 4K na dużym ekranie.  Od 7 lat jestem w programie Xbox Insider, o którym często też tu piszę. GT: Marianek9.

Promocje Xbox od CDKeys

Najnowsze wpisy, które warto zobaczyć: