Train Station Renovation. Recenzja

Podziel się z innymi!

Facebook
Twitter
Email
Reddit
WhatsApp

Symulator pociągów już był. Co powiecie na konserwatora tych pojazdów?

Tak, dobrze przeczytaliście. Dzisiejszy tytuł od rodzimego studia Live Motion Games pozwoli nam wcielić się w konserwatora zarówno pociągów jak i dworca kolejowego. Naszym zadaniem jest tchnienie w nich drugiego życia. Gra w ubiegłym roku trafiła na Steam, gdzie zebrała bardzo dobre oceny. Od niedawna – 02.06 – mamy możliwość zmierzenia się z tym środowiskiem pracy na konsolach Xbox.

Czyszczenie i konserwacja

Wiadomo w skrócie na czym polega gra a tak dokładniej? Otóż powierzono nam poważne zadanie – musimy doprowadzić do porządku małe jak i większe stacje kolejowe. Są one opuszczone i totalnie zdewastowane. Przy nich również znajdują się pociągi w niewiele lepszym stanie. Do dyspozycji dostajemy 10 stacji, które będą wyróżniać się innymi, pomysłowymi uszkodzeniami czy brudami.

Jeśli o uszkodzeniach już mowa, możemy wyróżnić tutaj zbite szyby, z których usuwamy zbite szkło czy całe okna zabite dechami niczym w horrorze. Połamane ławeczki także znajdują się na peronach a przy nich mnóstwo różnych śmieci. Oczywiście śmieci należy posegregować zgodnie z obowiązującymi przepisami odnośnie gospodarowania odpadami komunalnymi. Ok., to był żart ale gdy posegregujemy je prawidłowo, dostaniemy więcej pieniędzy. Jak myślicie, czy taka forma segregacji przydałaby się w rzeczywistości, gdy to nam płacą za segregacje swoich śmieci?

Podczas gdy rozdzielanie śmieci robimy własnymi rękami, tak inne rzeczy zrobimy za pomocą przydatnych narzędzi. Wśród nich znajdziemy szczotkę, łom czy pędzel.

Pierwsze koty za płoty

Zaczynając od małych wiejskich stacji a kończąc na dużych w miastach, poznajmy nowe mechaniki i środowisko pracy. Na początku wybieramy naszą nazwę i logo firmy. Paleta kolorów jak i klika wzorów z których możemy skorzystać pozwoli wybrać to, co najbardziej nam odpowieda. Po zarejestrowaniu naszej firmy możemy spojrzeć na mapę. Widnieją na niej punkty czyli stacje kolejowe z krótkim opisem historii. Zanim przejdziemy do pierwszego poważnego zlecenia, włączamy przewodnik i przenosimy się na stację w Joanowicach.

Train Station Renovation

Pierwszym krokiem będzie zakup kontenera. Jak już wspomniałam, gdy będziemy segregować śmieci zdobędziemy dodatkowe fundusze ale musi to być odpowiednia segregacja. Dla ułatwienia twórcy umieścili odpowiednie oznaczenia na pokrywach kontenera abyśmy się nie pomylili przy wyrzucaniu odpadków.

Tak więc zaczynamy zbierać porozrzucane butelki czy inne rzeczy. Nasz przewodnik podpowiada ciekawe i przydatne rzeczy, m.in. zapełniający się worek na odpadki szklane czy mieszane. Kolejnym krokiem jest zmycie malowidła na ścianie. Z menu kołowego wybieramy gąbkę i staramy się jak najdokładniej oczyścić to miejsce. Po wyczyszczeniu jednej ściany możemy wypróbować  użycie pędzla czy kielni na kolejnych ścianach.

Train Station Renovation

Pora poznać kolejne narzędzie czyli pacę z papierem ściernym, której użyjemy na zardzewiałych torach. Idąc za ciosem, wybieramy łom aby wymienić zepsute podkłady jak i rozbić starą ławkę, która ledwo już się trzyma na peronie. Z kolei siekiera pozwoli nam rozbić duże kartonowe pudła czy coś drewnianego, jak np. krzesła.

Train Station Renovation

Jeśli myślicie, że to koniec zabawy to zapewniam Was, że nie. Naprawiamy oświetlenie, zamiatamy podłogę jak i pajęczyny. Przy użyciu tabletu nawet kupujemy nowe elementy otoczenia i materiały w postaci tynku/farby. Jak wiadomo, te czynności powtarzają się na stacjach ale na tym polega nasza praca w grze. Może czasami nudzić mozolne wyrzucanie ton śmieci ale dzięki zróżnicowanym pracom jest to szybko zapominane.

Train Station Renovation

Jaka praca taka płaca

System oceny naszej pracy jest dość prosty. W zależności od wykonanej pracy a raczej jej postępach określonych w procentach, otrzymujemy gwiazdki. Innymi słowy, im więcej naprawimy i posprzątamy tym lepiej. Nie musimy kończyć danej stacji w stu procentach aby przejść dalej. To oczywiście zależy od chęci i nastawienia gracza.

Sama robota to głupota nie wszystko. Dostajemy drzewko specjalizacji, czyli nic innego jak typowe drzewko rozwoju. Dzięki niemu będziemy mogli przyspieszać wykonywanie prac na poszczególnych etapach czy pozyskać nowy sprzęt.

Podsumowanie

Gra z widokiem pierwszoosobowym pozwala bardziej wczuć się w wypełniane obowiązki. Prostota ich wykonywania, do tego bogate koło z narzędziami sprawiają, że gra się przyjemnie. Nie jest to graficzny potwór ale gra zachowane ma podstawowe elementy, które powinna mieć – odwzorować drobne prace konserwowe. Do tego możliwość własnej wizualizacji stacji czyli samodzielne wykreowanie wyglądu daje szeroki wachlarz na świetną zabawę.

Train Station Renovation czeka na Was w Microsoft Store.

Grę do recenzji udostępnił wydawca.

Plusy

  • Ciekawy pomysł
  • Różnorodność narzędzi i zadań
  • Możliwość renowacji pociągów

Minusy

  • Niedokładne sterowanie
6,5

 

Autor wpisu:

Picture of Katarzyna Pruska

Katarzyna Pruska

Przygodę z grami zaczęłam od Commodore 64 – dzięki starszemu rodzeństwu. Fanka dużych produkcji w 4K ale także indyków. Z „Zielonymi” od 2013r. GT: John McC1ain007

Promocje Xbox od CDKeys

Najnowsze wpisy, które warto zobaczyć: