Nie kupuj ani nie sprzedawaj kont z grami! Co za to grozi?

Ten temat lubi wracać jak bumerang. Nie bez powodu. W sieci nadal niestety nie brakuje takich praktyk oraz możliwej nieświadomości kupujących.

Super okazja na grę lub abonament, nawet za mniej niż połowę ceny? Naturalnie, brzmi to bardzo kusząco, ale zastanawiając się dalej, coś musi być na rzeczy. Nikt nie sprzeda nic za półdarmo. Jeżeli więc chcecie kupić coś znacznie taniej, poczekajcie na dobrą promocję, lub punkcie grę w możliwie najkorzystniejszej ofercie w pudełku. Zdecydowanie unikajcie ofert z frazami „Konto”, „Gra z kontem” itd.

Jeżeli więc natraficie się gdziekolwiek w sieci taką ofertę, bądźcie czujni. No, chyba, że jest to oficjalny dystrybutor, tj. samo Xbox.com, czy któraś z sieci popularnych sklepów. Zdecydowanie chodzi tutaj o portale aukcyjne, czy oferty w portalach społecznościowych.

Dlaczego nie wolno sprzedawać kont?
Takiego zachowania zabrania Kodeks postępowania Microsoft. I nie dzieje się to bez powodu. Nawet jeśli my nie mamy złych zamiarów, to przez innych nieuczciwych sprzedawców może by to bardzo źle wykorzystanie na masową skalę, narażając samego siebie i kupującego na niemałe problemy oraz straty.
Fragmenty regulaminu na ten temat brzmią następująco:

  • Nie pożyczaj, nie przesyłaj, nie sprzedawaj ani nie dawaj osobom trzecim dostępu do kont lub tagów graczy
  • Nie odsprzedawaj i nie rozpowszechniaj jakiejkolwiek części Xbox Live

Dlaczego nie wolno kupować kont?
Z reguły osoba handlująca ma na celu główni zarobek. Mimo zapewnień, nie interesuje jej, czy gra będzie Tobie działać czy nie. W razie problemów, wielce prawdopodobne jest, że kontakt się urwie, a Ty zostaniesz i bez gry i bez pieniędzy.

Często też się słyszy, że konto ma gwarancję, na powiedzmy 12 miesięcy. To nie prawda. Nigdy nie wiesz kiedy konto przestanie działać. Microsoft może takie konta banować bez uprzedniego poinformowania. Oczywistym jest więc, że słowa o gwarancji działania mijają się z prawdą. Ponadto, praktycznie w każdym przypadku będziesz zmuszony grać offline. Dlaczego? Otóż dlatego, że sprzedającemu zależy własnie na jak największym zarobku, a oferowane konto trafia często do ogromnej liczby osób. Także, gdy tylko ktoś spróbuje się zalogować do Xbox Live, natychmiastowo wyłączy grę innym.

Co za to grozi?
Wymienione wyżej potencjalne szkody, to jednak jeszcze nic, w porównaniu z najgorszym scenariuszem. Nikt, kupując na takiego typu aukcji nie wie jakiego pochodzenia jest konto i znajdujące się na nim gry. Te wraz z całą zawartością może pochodzić z kradzieży (a nawet gry mogą być nabyte ze skradzionych kart płatniczych) , bądź posiadać przypisane gry zakupione (taniej) na innym regionie w obcej walucie. W rezultacie duża szansa jest na to, że kupujemy buchnięte komuś pieniądze / konto lub jego zwartość.

W takiej (aczkolwiek niekoniecznie tylko) sytuacji wielce prawdopodobne jest to, że dożywotnio zostanie zablokowana nasza konsola. Konsekwencją tego działania będzie permanentne odłączenie jej od wszelkich usług Xbox Live, niezależnie na kogo spróbujemy się logować. A więc można powiedzieć, że stanie się niemalże bezużytecznym trupem. Nigdy nie zagramy w trybie multiplayer, nie pobierzemy gier cyfrowo, nie zdobędziemy osiągnięć itd. Wszelkie usługi sieciowe zostaną nieodwracalnie wyłączone.

Zresztą, o konsekwencjach za powyższe naruszenia, dokładnie mówi o tym sam Kodeks postępowania Microsoft:

  • Zawieszenie konta lub zbanowanie urządzenia na stałe, jeśli użytkownik próbuje obejść zawieszenie przy użyciu innych kont lub urządzeń.
  • Zawieszenie konta lub zbanowanie urządzenia na stałe, jeśli użytkownik często dopuszcza się naruszeń.

Podsumowując, pamiętajcie, że żadne ograniczenia nie są wymyślone bez powodu. Jak sami widzicie, proceder wiąże się z wieloma możliwymi naruszeniami i oszustwami. Kupując w sieci grę w pudełku, zawsze macie gwarancję, że trafia ona tylko do Was. W przypadku gier cyfrowych produkt może dostać ogromna ilość osób jednocześnie (co też wiąże się z naruszeniem licencji producenta). Jak najbardziej jest więc to nie fair. Sytuacja robi się szczególnie zła, kiedy konta są zescammowane, kradzione itd.

Dlatego mając na uwadze Wasze bezpieczeństwo, konsol, poszanowania pracy twórców gier oraz dobra społeczności graczy, apelujemy o unikanie i niestosowanie takich praktyk. Bądźmy rozważni i uczciwi wobec siebie nawzajem!

facebookCodziennie piszemy o konsoli Xbox.
Polub nas na facebooku!

No comments yet.

Podziel się swoją opinią!


World of XBOX

Wszystko o konsoli Xbox. Informacje o najnowszych produkcjach, promocjach, recenzje, livestreamy. To wszystko w jednym miejscu!

WORLD OF XBOX.

Kalendarz Newsów

Marzec 2019
pon wt śr czw pt sob nie
« Lut    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031