Recenzja: Dysk dedykowany Xbox One – ADATA HD650X

Podziel się z innymi!

Facebook
Twitter
Email
Reddit
WhatsApp

Musicie pozbywać się gier, aby zainstalować nowe? Użyj przenośny dysk twardy dla konsoli Xbox One! Zobacz testy jednego z nich.

Jedno z najlepszych rozwiązań na konsoli Xbox One, to podłączenie dowolnej pamięci masowej (min. 250 GB i standardem USB 3.0), która powiększy ograniczone miejsce na fabrycznym dysku. My otrzymaliśmy od firmy ADATA urządzenie dedykowane konsoli Xbox One, stylizowane czarno-zieloną obudową, wyróżniającej się na tle innych dysków. Jest mały, lekki i posiada aż 2 TB przestrzeni pamięci masowej, a do tego jest wodoodporny i wytrzymały na wstrząsy. Tym w zasadzie można tłumaczyć jego nieco większą cenę niż konkurencyjnych urządzeń tego typu.

Specyfikacja ADATA HD650X:

Pojemność 2TB
Kolor Zielony
Wymiary
(dł. x szer. x wys.)
121,.0 x 81,0 x 21,0 mm
4,8 x 3,2 x 0,8 cali
Masa 201g (7,1 uncji)
Materiał tworzywo sztuczne / guma
Złącze USB 3.0, kompatybilność wsteczna z USB 2.0
Temperatura robocza 5°C (41°F) do 50°C (121°F)
Napięcie robocze USB 5V DC
Akcesoria kabel USB 3.0, skrócona instrukcja obsługi
Wymagania dotyczące systemu operacyjnego Windows XP lub nowszy
Mac OS X 10.6 lub nowszy
Linux Kernel 2.6 lub nowsze
Gwarancja 3 lata

Czymś musi się jednak wyróżniać?

Tak, wyróżnia się i to niebyle czym. Oprócz wspomnianym już zabezpieczeciom przed wodą i uderzeniami, HD650X posiada aż 3 letnią gwarancję i cechuje się bezawayjną pracą (przynajmniej w Naszym teście). Instalacja czy pobieranie trwa tylko trochę dłużej niż na wbudowanym dysku wewnętrznym, ale to nie jest żadna wada, lecz normalność. Nie ma za to żadnych przycięć czy zawieszeń przy ogrywanych tytułach. Wielkim plusem jest też cichość jego pracy, a niebieska dioda sygnalizująca pracę urządzenia mruga dyskretnie, nie rażąc po oczach przy nocnych sesjach.

Minusy? Coś tam ma…

Negatywne strony zawsze się jakieś znajdą, ale często bywają mniej istotne. Dysk od ADATA dla Xbox One ma na pewno dość krótki kabel USB 3.0, choć często się wspomina, że im dłuższa długość, tym gorsza jest jego praca. Testowany dysk jest i tak dość zgrabny, że schowacie go za konsolą, a nawet jeśli nie macie tam miejsca, to i tak na szczęście nie wygląda tandetnie. Z tabeli specyfikacji zauważyć można nagrzewanie się dysku do nawet 50 stopni celcjusza. To bardzo dużo, choć kilkugodzinna sesja nie sprawiała żadnych problemów. Tłumaczyć trzeba to solidną obudową, która ciężej odprowadza ciepło.

Największym minusem jest oczywiście cena, która w wyższej mierze decyduje o Naszym zakupie. To akcesorium kupimy w kwocie około 425 złotych. Tak, to dość sporo, gdyż inne, podobne i porządne urządzenia kupimy w cenie ~300 zł, ale czy są one tak wytrzymałe i posiadają 3 lata gwarancji? Zapewne jeśli nie będziecie chcieli go nigdzie zabierać i testować w misce wody, to jest to dla Was zbędny argument.

Jak w ogóle korzystać z dodatkowej pamięci masowej na Xbox One?

To dla niektórych proste, a dla wielu wciąż trudne pytanie. Podłączając dysk do konsoli zostaniemy automatycznie powiadomieniu o jego działaniu, wyświetlając nam pytanie o przezaczonej roli dla nowej pamięci. Jeśli ma to być miejsce dla gier, dodatków i zapisów stanu gry, to należy je sformatować pod system Xbox. Spokojnie, konsola zrobi to za nas w kilka sekund. Urządzenie możemy wykorzystać również jako miejsce na przechowywanie multimediów, które będziemy transferować np. z komputera i odtwarzać na Xbox One.

Kolejnym krokiem jest nazwanie nowej powierzchi masowej i zdecydowanie, czy nowo pobrane produkcje i ich instalacja ma mieć miejsce na nowej pamięci lub dysku wewnętrznym. W każdej chwili możemy oczywiście to zmienić, przechodząc do menu Ustawienia > System > Pamięć masowa.

Podczas przeglądania Naszych tytułów możemy tak samo zdecydować z jekiego źródła mają się pojawić, a przeniesienie ich z dysku na dysk zajmuje krótką chwilę.

Podsumujmy za i przeciw

Cóż złego można o nim powiedzieć, skoro jest to naprawdę solidne urządzenie, a jego największą wadą jest jedynie cena? Oczywiście za jakość się płaci, nie mówiąc tylko o jego plastikowo-gumowym wyglądzie w barwach Xbox.

Jeśli zdarza Wam się ogrywać gry na niejednej konsoli Xbox lub pożyczacie czasem swoje tytuły, to jest to dobre rozwiązanie i macie pewność działania trudno zniszczalnej pamięci. Jednak gdy dysk ma tylko leżej obok, za konsolą lub gdziekolwiek i powiększyć ma jedynie przestrzeń na gry i DLC, to machniecie ręką na ADATA HD650X. Pamiętajcie także, że dysk dyskowi nierówny, a ten naprawdę daje radę. Gry coraz więcej pochłaniają Naszego miejsca, więc posiadacze konsol z pamięcią do 500GB prędzej czy później szukają powyższego rozwiązania.

Przyszli nabywcy Xbox One X również powinni zacząć się rozglądać na podobne akcesoria, gdyż wbudowany 1TB szybko wykorzystamy. Produkcje w jakości Ultra HD, HDR itd. będą zajmowały jeszcze więcej miejsca niż dotychczas.

My możemy polecić testowany produkt, głównie przez niezawodną pracę, wytrawłość i schludny, kieszonkowy design. Czy jest on dla Was, zdecydować musicie sami, a jeśli chcecie polecić jakiś inny używany przez Was dysk zewnętrzny, to podzielcie się nim w komentarzu, pomagając innym graczom Xbox.

 

Plusy

  • Bezawaryjna praca
  • Zgrabny, Xboxowy design
  • Odporny na uszkodzenia
  • 3 lata gwarancji

Minusy

  • Cena
  • Krótki kabel USB
9




Autor wpisu:

Adrian Dudek

Adrian Dudek

Szanuję każdą platformę do gier. Jestem wielkim fanem festiwalu Horizon, co-opowych platformówek i zręcznościówek. Na co dzień przeciętny gracz, dumny tata, troskliwy mąż.  | Co-Founder WorldofXbox.pl

Promocje Xbox od CDKeys

Najnowsze wpisy, które warto zobaczyć: