Philips Momentum – pierwszy na świecie monitor z certyfikatem Designed for Xbox!

Podziel się z innymi!

Facebook
Twitter
Email
Reddit
WhatsApp

Jeżeli myśleliście, że oznaczenie Designed for Xbox znajdziecie tylko na akcesoriach typu kontrolery czy słuchawki, to się grubo myliliście. Przedstawiono właśnie pierwszy na świecie gigantyczny monitor na tej licencji!

Designed for Xbox jest całkiem świeżym oznaczeniem dla produktów, które zostały stworzone z myślą o konsolach Xbox, a następnie zostały one oficjalnie zatwierdzone przez Microsoft. Oznacza to, że kupując produkty z tym zielonym znakiem nabywamy produkt w pełni kompatybilny z naszą konsolą, wykorzystując wszystko, co ta oferuje.

Tym razem do grona takich sprzętów dołącza MMD, czyli producent monitorów marki Philips. Mówimy tutaj o nowym modelu z linii Momentum. Oznaczony jest on kodem 559M1RYV, a kryje się pod nim 55-calowy monitor o rozdzielczości 4K, częstotliwości odświeżania 144 Hz i wsparciu standard VESA DisplayHDR 1000. I tak – to nie telewizor, to gigantyczny monitor! Czym jeszcze dokładnie się on cechuje, i ile przyjdzie nam za niego zapłacić? Przyjrzyjmy się szczegółom.

Philips Momentum 559M1RYV

Podstawą Philips Momentum 559M1RYV jest matryca VA. Oznacza to najniższy input lag (czas reakcji), jaki tylko można było w tym przypadku zaoferować (4 milisekundy) zachowując przy tym możliwie najlepszą jakość obrazu. Mamy więc tu idealny wybór dla graczy. Oczywiście nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby monitor tak jak każdy inny, podłączyć pod komputer. Jeśli ten nam tylko na to pozwoli to wyświetlany obraz zaoferuje nawet 4K przy 144 Hz.

Kolejną z zalet będzie dla Variable Refresh Rate, które pozwoli zniwelować efekt rwania poszczególnych klatek obrazu. A gdy obraz będzie już płynny do maksimum możliwości, oko na pewno będzie cieszyć fakt spełnienia standardów VESA DisplayHDR 1000 (gdzie obecnie najwyższym standardem jest 1400). To oznacza, że mamy tu do czynienia z tysiącem nitów szczytowej luminancji. To przekłada się na niesamowicie wysoki realizm obrazu, oddanie barw i detali w jasnościach czy tez czerniach. A jak wiadomo gier obsługujących HDR na konsolach Xbox jest coraz więcej. Skorzystają tutaj tez starsze gry z trybem Auto HDR, gdzie efekt jest generowany maszynowo.

Philips Momentum 559M1RYV

Pomimo sporych rozmiarów jak na monitor matrycy – 55 cali, otrzymamy Ambiglow. Jeżeli ta nazwa Wam nic nie mówi, to w ramach podpowiedzi użyję tutaj znamy z telewizorów Ambilight. To pierwsze jest tak naprawdę tym samym. Na tylnej obudowie ulokowane zostały diody ledy, które mogą świecić się w barwach wyświetlanych na ekranie. To w rezultacie oddaje wizualny efekt poszerzenia wyświetlanego obrazu. Idealna sprawa do wieczornego grania.

Philips Momentum 559M1RYV

Przygotowano także specjalny tryb gry, nazwany Xbox Game Mode. Ten od razu za pomocą jednego kliknięcia włączy szereg odpowiednich opcji, dzięki którym pozwoli wycisnąć z konsoli jak najwięcej. Całkiem bogato jest także jeżeli mowa tu o wszelakich portach (HDMI, USB itd.) oraz ich wersjach. Dla przykładu spodziewać się możemy trzech portów HDMI w wersji 2.1 czy też DisplayPort 1.4. To wszystko dla przejrzystości podsumuję na samym końcu wpisu w czytelnej tabeli.

Philips Momentum 559M1RYV

Obraz to oczywiście nie wszystko! W grze czy to filmie liczy się też dźwięk. Jest to pole, które odgrywa coraz ważniejszą rolę. Dobrze wiemy, że tradycyjne głośniki w telewizorze nie dadzą tak dobrego efektu, jakby można było tego oczekiwać, a w monitorze ich obecność jest już w ogóle rzadkością. Gdy zaś są, to zwykle wołają o pomstę do nieba. Nawet jeśli jakimś cudem jesteśmy z jego jakości zachwyceni, to zapewne nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele tutaj tracimy.

Opisywany monitor jednak to wszystko przewidział, także tu zapewniając odpowiednie rozwiązanie, bowiem monitor został zintegrowany z soundbarem. Do czynienia mamy tu z głośnikami w systemie 2.1 od Bowers & Wilkins o mocy 40 W. Pozwoli on na dekodowanie dźwięku DTS. To wszystko powoduje, że mamy tu do czynienia z produktem kompletnym. Kupujemy, podłączamy, włączamy tryb gry i wszystko jest już tak naprawdę gotowe i ustawione do najlepszej dostępnej konfiguracji obrazu oraz dźwięku.

Philips Momentum 559M1RYV

No i oczywiście jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, która Was teraz zapewne może zastanawiać. Ile za to wszystko trzeba zapłacić? Gigantyczny monitor o wysokich parametrach, topowi producenci, certyfikacja Xbox, soundbar… Odpowiedź na to pytanie to 6269 złotych. Czy to dużo? To już zapewne zależy od tego, czy możemy pozwolić się na takie wydatki oraz rzeczywiste osiągi ekranu. Tego, czy faktycznie jest wart swojej ceny powinniśmy dowiedzieć się w niedalekiej przyszłości ze wszelakich recenzji.

Philips Momentum 559M1RYV ma trafić do sprzedaży już w sierpniu tego roku.

Model Philips Momentum 559M1RYV
Rodzaj matrycy VA
Typ podświetlenia W-LED
Rozmiar panelu 55 cali (139,7 cm
Kąty widzenia 178° (H) / 178° (V) @ C/R > 10
Współczynnik kontrastu (typowy)  4000:1
Czas reakcji  matrycy 4 ms GtG
Liczba wyświetlanych kolorów 1,07 mld
Pokrycie palety barw  NTSC 104%, sRGB 125%
Regulacja położenia ekranu  regulacja nachylenia w zakresie -5 do +20 stopni
Dodatkowe funkcje
 • Flicker–free
 • LowBlue Mode
 • Adaptive Sync
 • Ambiglow na 3 krawędziach
 • SmartImage HDR
 • Zabezpieczenie Kensington
Wbudowany soundbar
 • Moc wyjściowa 40 W (RMS)
 • DTS Sound
Złącza
 • DisplayPort 1.4 x 1 (max rozdzielczość 3840 x 2160 @ 144 Hz)
 • HDMI 2.1 z CEC x 3 (max rozdzielczość 3840 x 2160 @ 120 Hz)
 • USB-B x 1; USB 3.2 x 4
 • USB-C (max rozdzielczość 3840 x 2160 @ 120Hz)
 • Audio Out
Waga 26,5 kg (ekran z podstawą)
dodatkowa zawartość opakowania HDMI, DP, USB-C, kabel zasilający, dokumentacja, pilot.

Źródło: Informacja prasowa.

Autor wpisu:

Piotr Dudek

Piotr Dudek

Człowiek i gracz. Od wielu lat gram na konsolach Microsoftu. Moją pierwszą był Xbox 360 w zestawie z Forza Motorsport 3. Jestem  fanem 4K na dużym ekranie.  Od 7 lat jestem w programie Xbox Insider, o którym często też tu piszę. GT: Marianek9.

Promocje Xbox od CDKeys

Najnowsze wpisy, które warto zobaczyć: