Papetura – recenzja gry wykonanej z papieru

Podziel się z innymi!

Facebook
Twitter
Email
Reddit
WhatsApp

Przelać myśli na papier nabrało nowego znaczenia. Przed nami Papetura, czyli piękna gra, wykonana w całości z papieru!

Każdy pewnie nie raz konstruował papierowe samoloty. Niektórzy, bardziej kreatywni i uzdolnieni manualnie robili niesamowite odrzutowce, ale i nie tylko. Zabawa w wyścigi do celu, czy na najdłuższą przebytą odległość dawała niezwykłą frajdę. Jednak takie samoloty nie mogą się równać z tym, co zobaczyłam w tej grze.

Zaczarowany świat

Dzisiaj właśnie przenosimy się do ręcznie robionego papierowego świata. Wszystko zostało wykonane ręcznie i przeniesione do gry. Wycinanie, składanie i klejenie. Mnóstwo wykonanej pracy, która przyniosła nieziemskie efekty. Cały ten papierowy świat został wykonany przez jednego człowieka. Oczywiście, nie mogło zabraknąć też artysty muzycznego, jak i artysty sfx.

Papetura, czyli dzisiejsza gra opowiada historię papierowego (a jakże by inaczej!) stworka o imieniu Pape. Został uwięziony w kwiecistym więzieniu, lecz z naszą małą pomocą udaje się mu uciec. Napotyka różne przeciwności, które w formie łamigłówek musimy rozwiązać.

papetura

W trakcie przemierzania tego niezwykłego i momentami mrocznego świata nasz Pape spotyka Turę, którą się opiekuje. W ramach wdzięczności Tura pomaga pokonać potwory, które zagrażają ich papierowemu światu.

Papier i nożyce

Do stworzenia tej przygodowej gry logicznej użyto prawdziwych fizycznych modeli papierowych. Niezwykła gra świateł, w zależności od użytego papieru, odbija światło lub przepuszcza je, ukazując piękne prześwitujące wzory. Klimatyczna muzyka dodaje immersji na każdym postawionym kroku w tym papierowym świecie.

Papetura

Ciekawostką jest fakt, że użyto zwykłego, taniego drukarskiego papieru, aby podkreślić czystą formę modeli papierowych. Malowane są jedynie światłem.

Gra niestety jest dość krótka, co mnie zasmuciło. W spokojnej rozgrywce ukończymy ją w ok. 1-1,5h. Momentami jednak ten czas się  wydłuża przez ukryte łamigłówki. Były momenty, gdy nie widziałam co dalej zrobić. Jednak, gdy staniemy w martwym punkcie, możemy wyświetlić okno z pomocą. Jednak zanim otrzymamy małą podpowiedź, ukaże nam się dymek z krótką mini grą, w której musimy złapać wszystkie muszki. Po tej szybkiej zagadce wyświetli nam się krótka animacja z podpowiedzią. Za przejście gry zostaniemy nagrodzeniu calakiem, ponieważ wszystkie osiągnięcia wiążą się z fabułą.

Wciągająca, zagadkowa i poruszająca gra potrafi oczarować jakością wykonania. Nie sposób opisywać grę, w nią po prostu trzeba zagrać!

Za nią przyjdzie Wam zapłacić 45,99 złotych w Microsoft Store.

Grę do recenzji dostarczyło Feardemic Games.

Plusy

  • Niezwykły papierowy świat
  • Immersyjna muzyka
  • Piękna gra świateł
  • Poruszająca…

Minusy

  • … ale dość krótka fabuła
  • Momentami mało intuicyjna rozgrywka
9

 

Autor wpisu:

Katarzyna Pruska

Katarzyna Pruska

Przygodę z grami zaczęłam od Commodore 64 – dzięki starszemu rodzeństwu. Fanka dużych produkcji w 4K ale także indyków. Z „Zielonymi” od 2013r. GT: John McC1ain007

Promocje Xbox od CDKeys

Najnowsze wpisy, które warto zobaczyć: