O obsłudze klawiatury i myszy na Xbox One zadecydują deweloperzy gier

Podziel się z innymi!

Facebook
Twitter
Email
Reddit
WhatsApp

Jakie mogą być korzyści z wymiany pada na klawiaturę i mysz, a jakie wady?

Na amerykańskiej imprezie PAX 2017 odbywającej się w Seattle, mogliśmy usłyszeć o nadchodzącej aktualizacji obsługującej akcesoria jak klawiaturę i mysz. O tym, że Microsoft ma w planach dołączenie obsługi tych urządzeń przez Xbox One wiemy nie od dziś, choćby z dostępnej bety Minecraft, gdzie poruszać możemy się za pomocą klawiatury oraz myszy. Mike Ybarra przyznał, że oficjalne uruchomienie tej funkcji jest coraz bliższe i jeszcze więcej tytułów ją obsłuży.

Główny inżynier Xbox omówił także ich działanie, gdzie decyzję o zamianie pada na klawiaturę i mysz oddadzą deweloperom gier. Microsoft może jedynie podpowiedzieć jak to wprowadzić, gdyż należy to zrobić rozsądnie. Przede wszystkim gracze muszą mieć wybór: czy chcą grać tylko kontrolerem, czy może klawiaturą i myszą, a może wymieszać te dwie opcje. To ostatnie miało już miejsce przy przeprowadzeniu testów z Gears of War 4. Microsoft wychodzi z założenia, że w społeczności Xbox jest wiele zwolenników owych akcesoriów, więc czemu ich nie wprowadzić?

Na przykład dlatego, że matchmaking może potrwać dłużej niż zwykle. Podział graczy zmniejszy ilość tych obsługujących tylko pady i tak samo działać może to w drugą stronę. Czynnikiem tego może być też sam proces sprawdzania, czy dany użytkownik korzysta z opcji klawiatury i myszy. Bez tego gra stałaby się nieuczciwa, oddalając zwolenników gry na kontrolerze Xbox.

Są jednak również dobre strony tej innowacji. Jak zauważył to serwis WindowsCentral, na platformę Xbox One może zostać przeniesionych wiele gier, które znajdziemy tylko na PC (Age of Empires, Heroes of the Storm). Sami twórcy nie musieliby przeprogramować UI danej produkcji, pozwalającemu na swobodne korzystanie za pomocą kontrolera. Gry jak Halo Wars, Zoo Tycoon czy Cities: Skylines będą też o wiele prostsze i szybsze w obsłudze.

Tak czy inaczej, Microsoft ma już w planach wydanie kolejnych gier z obsługą klawiatury i myszy, lecz nie chce zdradzić ich tytułów i musimy uzbroić się w cierpliwość.

Autor wpisu:

Picture of Adrian Dudek

Adrian Dudek

Szanuję każdą platformę do gier. Jestem wielkim fanem festiwalu Horizon, co-opowych platformówek i zręcznościówek. Na co dzień przeciętny gracz, dumny tata, troskliwy mąż.  | Co-Founder WorldofXbox.pl

Promocje Xbox od CDKeys

Najnowsze wpisy, które warto zobaczyć: