Jak opuścić program Xbox Insider? Poradnik.

Podziel się z innymi!

Facebook
Twitter
Email
Reddit
WhatsApp

Twoja konsola ma częste, choć z reguły niewielkie, aczkolwiek uciążliwe aktualizacje? Być może w przeszłości zapisałeś się do programu Insider. Dziś pokażemy jak to sprawdzić i go opuścić.

w sieci nie brakuje pytań od zdezorientowanych i poirytowanych graczy na temat częstych aktualizacji konsoli. Pojawiające się nawet po kilka razy w tygodniu. Choć zwykle ważą tylko kilkaset megabajtów, to cały proces instalacji potrafi swoje trwać, a cenny czas na granie ucieka.

Wiele osób jednak nawet nie wie, że w przeszłości mniej, lub bardziej świadomie zapisało się do tak zwanego programu Insider. Ten polega na testowaniu przez użytkowników we wcześniejszym czasie najnowszych funkcji systemu, jeszcze przed ich upublicznieniem. Całość ma na celu zebranie feedbacku i poprawkę wszelakich błędów, nim update trafi w ręce graczy na całym świecie.

Do programu nie przypisujemy tylko i wyłącznie naszego konta Xbox Live, ale i poszczególne urządzenia, w tym nawet komputery. Oznacza to, że możemy posiadać dwa Xboksy, a tylko jeden może brać udział w testach. Te wiążą się właśnie z częstym aktualizacjami, posiadającymi kolejne poprawki czy też nowe wersje systemu.

Jeżeli więc ten opis pasuje do Twojego problemu, wszystko wskazuje na to, że Twoja konsola jest zapisana do programu. Jak więc się z niego wypisać?

1. Włącz aplikację Xbox Insider Hub
Jeśli nie masz jej zainstalowanej, znajdziesz ją w Microsoft Store. Może też widnieć pod nazwą „Centrum Xbox Insider”. Pobierz ją. Cały proces możesz także wykonać z poziomu komputera z systemem Windows 10. Wygląda to praktycznie identycznie.

Opuszczanie Xbox Insider

2. Przejdź do zakładki „Ustawienia”
Teraz w bocznym menu pojawi nam się zakładka, gdzie interesuje nas pozycja „Zarządzaj urządzeniami”. Gdy ją wybierzesz, zobaczysz listę urządzeń, które biorą udział w testach dla Twojego konta. Tak jak widać na poniższym przykładzie, posiadamy dwie konsole oraz PC. Aktualnie używane urządzenie jest odpowiednio oznaczone jako „Bieżące”, pozostałe, to wszystkie nasze inne, przypisane sprzęty.

Opuszczanie Xbox Insider

Jeżeli więc zależny Wam na usunięciu konsoli której właśnie używacie, to zadanie jest banalnie proste. Po wyborze pozycji do usunięcia, rozpocznie się procedowanie zmian w bazie. Te zapewne może potrwać do 24 – 48 godzin. Czytajcie jednak dalej, bo to jeszcze nie wszystko.

Opuszczanie Xbox Insider

Jak widzicie, każda pozycja oznaczona jest numerem seryjnym, więc jeżeli zechcecie usunąć inne, konkretne urządzenie (na przykład Xboksa w salonie), musicie znać jego numer seryjny. Ten sprawdzicie w jego ustawieniach, w zakładce „Informacje o konsoli”:

Opuszczanie Xbox Insider Poradnik

Ponadto numery znajdziecie też na obudowie. W przypadku zwykłego Xbox One, będzie to jej spód, oraz tył w przypadku One S oraz X.

3. Czekamy na wypisanie Xboksa z bazy
Zaglądajcie co jakiś czas do aplikacji by zobaczyć, czy urządzenie już zniknęło z listy. W tym momencie problem powinniście mieć już prawie z głowy. Z programu możecie wypisać także całe swoje konto. Zrobicie to w ostatniej zakładce ustawień w Centrum Insidera. Z tym jednak się wiąże utrata wszystkich zdobytych punktów i postępów jako tester. Jeżeli więc Wam na nich zależy, postawcie konto, usuwając jedynie konsolę z listy według powyższej instrukcji.

4. Konsola wypisana, co dalej?
Teraz będziemy musieli wykonać soft factory reset, czyli przywrócenie ustawień fabrycznych w celu powrotu systemu do wersji publicznej. Ważne jest jednak, aby koniecznie wykonać „miękki” reset. To pozwoli zachować zainstalowane gry oraz aplikacje, bez konieczności ich ponownej instalacji. Jedyne, co będziecie musieli zrobić, to ponownie zalogować wszystkie konta. Upewnijcie się więc, że pamiętacie wszystkie potrzebne hasła.

Opuszczanie Xbox Insider

To wszystko! Jeżeli konsola faktycznie była na liście, czego nie chcieliście, problem powinien być już zażegnany. Jeżeli zaś dopiero chcecie zacząć swoją przygodę jako niejawny tester, to o tym tez już kiedyś pisaliśmy, o tutaj.

Autor wpisu:

Piotr Dudek

Piotr Dudek

Człowiek i gracz. Od wielu lat gram na konsolach Microsoftu. Moją pierwszą był Xbox 360 w zestawie z Forza Motorsport 3. Jestem  fanem 4K na dużym ekranie.  Od 8 lat jestem w programie Xbox Insider, o którym często też tu piszę. GT: Marianek9.

Promocje Xbox od CDKeys

Najnowsze wpisy, które warto zobaczyć: