Lubimy recenzować gry. Szczególnie te z Polski. Poznajcie Hexologic – logiczną grę, opartą na matematyce!
Hexologic, od polskiego studia MythicOwl początkowo zadebiutowała na ekranach telefonów, peceta oraz Nintendo Switch. Teraz tą produkcją możemy się cieszyć również na konsoli Xbox One. Jeżeli lubicie od czasu do czasu zagrać w coś z tego gatunku, to może Wam się spodobać. Tym bardziej, że i cena nie jest wygórowana. Twórcy wycenili ją na 22,99 złotych.
Jakie zadanie przed nami stawia gra?
Gra oferuje ponad 100 poziomów z zagadkami. Po włączeniu jednego z poziomów, ujrzymy coś na zwór plastra miodu. Naszym zadaniem jest uzupełnienie wszystkich pustych pół odpowiednią ilością kropek. Należy to jednak zrobić w taki sposób, aby ich suma zgadzała się z liczbą podaną na krawędzi w danej linii. Tam też znajdziemy strzałkę, w którym kierunku kropki muszą się zsumować. Zależnie od poziomu, będziemy musieli sumować na boki, skos oraz górę i dół. Co ważne, zupełnie jak odpowiedzi w krzyżówce, działania mogą się przecinać. Zmusza więc to nas, do mądrego dopasowywania ilości kropek w puste pola, tak aby wszystko do siebie pasowało. By nie było zbyt łatwo, w każdym z pół możemy umieścić maksymalnie trzy kropki. Schemat możecie zaobserwować poniżej:
Poziom trudności
Mapa z poziomami, pozostała podzielona na kilka sekcji. Na każdej z nich uczymy się czegoś nowego, kolejnego utrudnienia. Początkowo układy będą robić się jedynie coraz bardziej rozbudowane. Z czasem jednak napotkamy się na przykład z częścią na stałe uzupełnionych już pól, czy też z uzupełnianiem kilku jednocześnie, przy wypełnieniu przez gracza w rzeczywistości tylko jednego. Idąc dalej, czekać nas będą nawet znaki mniejszości, równości i tak dalej. Dosłownie matematyczna krzyżówka.
Do wyboru mamy dwa poziomy trudności, także grę możemy przejść praktycznie dwukrotnie. Jeżeli Wam sprawnie pójdzie, poziomy łatwe możecie rozwiązać nawet w kilka godzin. Wszystko zależy jednak od tego, jak intensywnie gracie. Ja grając niecałe dwa tygodnie wieczorami, przeszedłem może jakieś 85% gry. Ilość zabawy jest więc stosunkowo optymalna i adekwatna do ceny. Fajne do ogrywania, gdy mamy mniej czasu, między większymi tytułami.
Cudownym pomysłem jest też generator losowych krzyżówek. Na każdym odcinku gry, czekają bonusowe poziomy, w tym generator tych losowych i niepowtarzalnych. W efekcie, na każdym stopniu trudności, możemy tworzyć nowe łamigłówki do woli. Super!
Jeżeli chodzi o to, jak dużo jest od nas wymagane, to jest różnie. Zwykle każda nowa sekcja (co piętnaście poziomów) zaczyna się bardzo prostymi układami, tak aby mieć pewność, że wszystko się zrozumiało. Jednak w moim odczuciu, te początki są często zbyt łatwe. Wdrażanie gracza, trwa przez zbyt wiele plansz. W rezultacie robimy już mocno złożone łamigłówki, gdzie przychodzi przykładowo poziom numer 45. Ten wnosi coś nowego, i tutaj poziom trudności ponownie spada. Spada i zbyt wolno się ponownie rozkręca. W efekcie cała gra to swego rodzaju sinusoida. Nie ma tutaj podtrzymania tempa. W pewnym sensie można odczuć, jakbyśmy co piętnaście poziomów zaczynali grę od nowa.
Zabrakło mi jeszcze jednej rzeczy. Otóż przy bardziej rozbudowanych plastrach miodu i ich wypełnianiu robi się nieco zamieszania na ekranie. Gdy dużo się kombinuje, można się pogubić. Czasami chciałem cofnąć się o ostatni ruch do tyłu, jednak nie jestem pewien, gdzie coś zmieniłem. Przydałaby się opcja cofnięcia się o przynajmniej trzy ostatnio wykonane kroki, gdybyśmy jednak chcieli wrócić do poprzedniej próby rozwiązania.
Grafika
Gra urzeka swoją prostotą. Urzeka również wykonaniem mapki z dostępnymi zagadkami. Przejrzysta grafika robi robotę. Levele zaczynamy spod wody, a kończymy w kosmosie. Pniemy się stale w górę. Prosta gra barw świetnie się spisuje i wygląda rewelacyjnie. Tak naprawdę jakość wykonania, pozwalałaby zrobić w oparciu o o menu platformówkę. Co się też ceni, twórcy pokusili się również o ulepszenie dla Xbox One X. Także jak na tego rodzaju grę, otrzymujemy naprawdę solidną oprawę. Na tyle dobrą, że gra nie używa żadnych słów, a i tak wiadomo co należy zrobić.
Podsumowanie
No cóż, co tu więcej mówić. Jak tylko lubicie od czasu do czasu wytężyć swoje szare komórki – bierzcie śmiało, bo jest to naprawdę ciekawy pomysł na grę. Oczywiście w miarę postępów w grze, możecie liczyć na całkiem pokaźne osiągnięcia. Hexologic złapiecie w wersji cyfrowej (wspiera Play Anywhere!) w Microsoft Store za 22,99 złotych. Gdy jednak nie jesteście zdecydowani, dostępna jest również bezpłatna wersja demonstracyjna.
Grę do recenzji dostarczyło studio MythicOwl.
Plusy
- Grafika
- Cena
- Każdy powinien dać radę!
- Generator krzyżówek
- Play Anywhere
Minusy
- Sinusoida poziomu trudności
- Brak kroków wstecz