Temat samotnych zwierząt, niekiedy z trudną historią to bardzo ważny temat. Choć z przymrużeniem oka, to porusza go właśnie gra Animal Shelter Simulator od Polskiego Ultimate Games S.A.
Animal Shelter Simulator jest grą nieco inne niż wszystkie. Przede wszystkim oprócz rozrywki, dostarcza nam także ważnej wiedzy oraz świadomość tego, jak ważną i niezwykle trudną funkcję pełnią schroniska dla zwierząt.
W tytule stajemy się właścicielem jednego z takich obiektów. Ale i nie tylko pełnić będziemy funkcje dyrektora, bowiem na naszej głowie ląduje wręcz wszystko. To znaczy – przyjmowanie nowych podopiecznych, nieustanne opiekowanie się nimi poprzez uzupełnianie misek, dbanie o higienę, zdrowie oraz zabawę, tak by zwierzę miała jak najlepszy kontakt z człowiekiem – bez tego nie ma mowy u uruchomieniu procesu adopcji. Tu także pośród wielu kandydatów będziemy musieli wybrać tego najlepszego, nowego właściciela.
Ale od początku. Pierw przyjdzie nam wymyślić nazwę dla naszego nowego ośrodka. Po tym zaczniemy grę z widoku pierwszoosobowego, w skromnym i malutkim schronisku, które jest w stanie pomieścić zaledwie dwa psiaki. Uczymy się obsługi komputera, wszystkiego tego jak dbać o nasze miejsce. Przyjmować zwierzęta, dbać o finanse, niezbędne zakupy, renomę i tak dalej. Naprawdę jest tego całkiem sporo.
Gra nieustannie stawia nam coraz to nowsze i bardziej wymagające cele do zrealizowania. Tak abyśmy mogli stopniowo coraz większymi krokami poznać tajniki takich obiektów i tego, co z czym się je. Zaczynamy więc od stosunkowo prostych przypadków – pierwszy pies przyjeżdża do nas bardzo zadbany i niemalże od razu możemy ruszyć z procesem adopcyjnym w celu poszukiwania właściciela idealnego oraz jak najlepszego domu dla czworonoga.
Aby tego dokonać, zwierzę musimy sfotografować, zdjęcie zgrać do komputera i wystawić ogłoszenie. Po jakimś czasie pojawią się nasi pierwsi zainteresowani. Będziemy widzieć ich opis oraz cechy, których poszukujemy oraz te, które są całkowicie niepożądane. Gdy już jesteśmy bliscy podjęcia decyzji ostatecznej, możemy jeszcze przedtem wysłać do takiej osoby kontrolę, by dowiedzieć się jeszcze więcej. Niekiedy dowiemy się więcej dobrego, a czasami taka wizyta uratuje nas przed podjęciem złej dla zwierzęcia decyzji. Doro zwierzęcia jest rzecz jasna priorytetem.
Za cały proces będziemy oceniani od początkuj aż do samego końca. Pod uwagę będzie brane to, jak opiekowaliśmy się psem czy też kotem, oraz to jak dobrze dobraliśmy mu nowy dom. Punkty przekładają się na kolejne poziomy, za które powiększymy teren schroniska. Ponadto, nim bardziej dumny nowy właściciel, tym większą darowiznę otrzymamy. Będzie to praktycznie jedyne źródło naszych dochodów.
Także więc wraz z biegiem czasu nasz obiekt będzie rósł, wraz z ilością tymczasowych domowników, których możemy przyjąć. I o ile na początku jest całkiem łatwo, tak szybko zaczyna się robić coraz trudniej. Zadbanie już o czterech czworonogów na raz robi się niemałym wyzwaniem – zwłaszcza gdy mówimy tu o mieszance psów i kotów. Różne zwierzęta i równie różne wymagania.
Kiedy to nawet zajmujemy się jednym z nich, załatwiamy sprawy biurowe na komputerze, w tym czasie wszystko żyje i pojawiają się nowe potrzeby naszych zwierząt. Musimy pamiętać, by na bieżąco dbać o wszystko. To bardzo istotne dla stanu zdrowia naszych przyjaciół oraz renomy obiektu.
Utrzymanie takiej kontroli nie będzie łatwe, bowiem trafiające do nas przypadki będą wymagały coraz to więcej atencji. Zwierzęta będą zaniedbane, z trudną przeszłością, brudne czy też chore. O każdy aspekt będziemy musieli zadbać my sami. Wybudować budynek, w którym psy będą mogły się wykąpać, czy też leczyć.
Do wszystkiego oczywiście musimy kupić niezbędne narzędzia w t tym szampony, gąbki, strzykawki, karmę weterynaryjną, wodę, bandaże i tak dalej. Oczywiście wszystko to wiąże się z kosztami, także istotne będzie by dbać o płynność finansową. Dlatego ważne jest by rozwijać się powoli i stopniowo.
Poza zwierzętami nie można zapomnieć też o całej placówce. Tą trzeba regularnie sprzątać. Szorować podłogi, wyrzucać puste kartony po dostawach towaru czy wyrzucać śmieci. Do tego w naszym obowiązku jest zagospodarowanie przestrzeni. Sami zdecydujemy gdzie ma stać dany rodzaj budynku a także z biegiem czasu zwiększymy jego standard. Zadbać możemy także o otoczenie, rośliny oraz dekoracje, by miejsce wyglądało na jak najbardziej przyjazne. Te elementy będą istotne dla renomy schroniska.
Moim zdaniem zabrakło tu też możliwość zatrudnienia wirtualnych pracowników, którzy choć trochę mogliby nas odciążyć i wspomogli w zadbaniu o potrzeby naszych pupili. Ciekawie mógłby się tutaj sprawdzić tez tryb kooperacji.
Nie ukrywam, że pomimo paru niedoskonałości o których napiszę za moment, tytuł wciągnął minie naprawdę intensywnie na kilka sesji po parę godzin w pierwszych dniach. Tytuł może być interesujący szczególnie dla nieco młodszego gracza, zwłaszcza takiego, który interesuje się zwierzętami, czy też ciągle chce mieć pieska w domu. Ten tytuł mimo , że cały proces mocno upraszcza, to może budową świadomość, że opieka nad zwierzęciem to nie zabawa, a bardzo odpowiedzialne zadanie na wiele lat.
I teraz jeżeli o niedoskonałościach mowa to wszystko co napisałem powyżej jest świetne i cudowne. Jednak zaobserwować mogę, że gry od tego twórcy mają w sobie taką swoją charakterystyczną ociężałości i nieporęczność. Sterowanie niekiedy okazuje się mało intuicyjne, a sam musiałem na przykład podkręcić czułość analogów o niemalże 100% by dało się możliwie komfortowo grać. Grafika tez momentami jest lekko umowna, jednak tutaj nie jest ona bardzo istotna. Mimo to, uważam, że jest to jedna z lepszych o ile nie najlepsza gra od Ultimate Games. Za tą przyjdzie Wam zapłacić 69,99 złotych w Microsoft Store.
Grę do recenzji dostarczyło Ultimate Games S.A.
Plusy
- Świetny pomysł pokazania tej rzeczywistości, budowania świadomości w przystępny sposób
- Różnorodność przypadków
- Proces rekreacji
- Rozwinięty system dbania o zwierzęta
- Możliwość zarządzania całym obiektem
- Polska wersja językowa
Minusy
- Dosyć toporne sterowanie, czasami nieintuicyjny interfejs
- Grafika szału nie robi